Fluxus garsėjo kaip vienas iš demokratiškiausių meno judėjimų, kuriame dalyvavo įvairių rasių, tautybių ir lyčių kūrėjai ir kūrėjos. Tačiau XX a. dailės istorijoje daugiausia randame vyrų menininkų vardus. Tačiau menininkės nuo pat pradžių aktyviai įsitraukė į Jurgio Mačiūno suburtą meno maištininkų bendruomenę – savarankiškai ir kolektyviai, vienos ir su partneriais.
Šioje parodoje eksponuojami Yoko Ono, Alison Knowles, Shigeko Kubota, Alice Hutchins, Carla Liss, Kate Millett, Charlotte Moorman, Nye Ffarrabas (anksčiau Bici Forbes Hendricks), Simone Forti, Billie Hutching (Maciunas) ir kitų objektai, fotografijos, performansų dokumentacija, parodų kvietimai, knygos ir filmai. Fluxus garsėjo demokratišku požiūriu į meną, kuris turėjo būti „visiems prieinamas“ – todėl dažniausiai pigus, lengvai tiražuojamas, nedidelio formato – telpantis ir Jurgio Mačiūno projektuotas fluxus dėžutes ir stalčiukus. Ši paroda sudaryta iš Jono Meko fluxus kolekcijos akcentuojant menininkių drąsius eksperimentus su savo kūnu, kalba, erdve ir muzika.
Kai kurios menininkės telkė kitus kūrėjus, kaip Mieko Shiomi, į pasaulinį „Erdvės poemų“ performansų projektą įtraukusi ir Vytautą Landsbergį, kitos ėjo prieš srovę – kaip Kate Millett, antrosios feminizmo bangos pradininkė, išgarsėjusi knyga „Lyčių politika“ (Sexual Politics) arba Charlotte Moorman, kurios savarankiška meno praktika net supykdė fluxus popiežių Jurgį Mačiūną, kuris ją „išmetė“ iš judėjimo. Tačiau svarbiausia, kad šios menininkės pačios kūrė naujas meno ir komunikacijos formas, kartu kritiškai reflektuodamos moters padėti tuometinėje visuomenėje.
Apie tai byloja eksponuojami objektai ir tekstai, Billie Hutching ir Jurgio Mačiūno vestuvių albumas, sukurtas Holis Melton, Yoko Ono scenrijai („Rape“) ir performansai. Ši paroda – tai daugiabalsis fluxus moterų pokalbis, kuriame svarbiausios veikėjos yra jos pačios.
Kuratorė Laima Kreivytė
ATDARYMAS – lapkričio 9 d. 17:00 val.
Paroda veikia iki 2024 m. gruodžio 7 d.
• • •
Parodą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba
Partneriai: Lietuvos nacionalinis muziejus ir kultūros agentūra „Meno genas“
Vizualinis identitetas: Ineta Armanavičiūtė