„Leiskite man pasvajoti, kas gi turėtų būti šiame centre be to, kad jame bus saugomi ir rodomi Jurgio Mačiūno ir Jono Meko darbai. Tai neturėtų būti tik muziejus – vieta, skirta jau sukauptoms kolekcijoms, t.y. tam, kas buvo sukurta J. Mačiūno, FLUXUS menininkų ir mano. Tai turėtų būtų vieta, skirta dabar gyvenantiems menininkams, dirbantiems kino, video, kompiuterinio meno ir mišrių žanrų srityse. Ir kartu tai turi būti centras, kuriame būtų paminėtuose žanruose kūrusių menininkų darbų apžvalga – nuo pradžios iki dabarties. Centras turėtų būti visų meno rūšių avangardo vėliavnešys.“
Jonas Mekas
MISIJA:
- Grąžinti į Lietuvą išeivijos meno paveldą
- Sudaryti sąlygas mūsų menininkams tapti europinės ir pasaulinės kultūros dalimi
- Paversti Vilnių pasaulyje žinomu XXI amžiaus avangardinio meno centru, turinčiu unikalų ir atpažįstamą identitetą
TIKSLAI:
- populiarinti kino klasiką, intelektualųjį, dokumentinį ir nacionalinį kiną bei vaizdo meną;
- kaupti, saugoti ir nuolat eksponuoti garsių XX a. lietuvių išeivijos menininkų Jono Meko ir Jurgio Mačiūno kūrybą bei įvairius su jų gyvenimu ir kūryba susijusius daiktus – eskizus, plakatus, nuotraukas, darbo atributiką, aparatūrą, buitinius rakandus;
- ieškoti, atrasti ir pasauliui parodyti jaunų Lietuvos vizualistų darbus.
______________________________________
PLAČIAU:
VšĮ Jono Meko vizualiųjų menų centras buvo įkurtas siekiant populiarinti kino klasiką, intelektualųjį, dokumentinį ir nacionalinį kiną bei vaizdo meną. Centras planuoja įkurti filmų archyvą, kuriame būtų sukaupti ir saugomi visi avangardinio kino duomenys.
Viena pagrindinių įkurto centro misijų – pasaulinio garso menininkų iš Niujorko Jurgio Mačiūno ir Jono Meko kūrybinio palikimo perkėlimas į Vilnių. 2007 m. Centras pasirašė sutartį su pasaulinio garso kinematografininku Jonu Meku dėl FLUXUS kolekcijos įsigijimo. FLUXUS kolekciją sudaro apie 2600 eksponatų ir tai yra trečia pagal dydį FLUXUS kolekcija pasaulyje po Niujorko Moderniojo meno muziejaus ir Štutgarto valstybinės galerijos.
Kolekcijoje – J. Mačiūno darbai, skirti „Film-Makers Cinematheque”, „Film Cuture” žurnalui, J. Meko projektams, išskirtiniai darbai ir dokumentacija, susiję su SOHO rajono įkūrimu, darbai ir tekstai iš privataus J. Mačiūno gyvenimo. Kolekcijoje yra sukaupti darbai tokių žymių avangardistų kaip Robert Morris, Nam June Paik, Jonas Mekas, Yoko Ono, On Kawara, Donald Judd, Yvonne Rainer, Alison Knowles, Michael Heizer, Joan Jonas, Claes Oldenburg ir daugelis kitų.
Susigrąžindamas į tėvynę dviejų įtakingiausių pasaulyje avangardistų, lietuvių išeivių Jono Meko ir Jurgio Mačiūno darbus, Vilnius pretenduoja tapti nauju XXI amžiaus pasauliniu FLUXUS centru.
_______________________________________
IŠSKIRTINĖS PARODOS IR TARPTAUTINIS ŽINOMUMAS
2007 m. lapkričio 4 d. Gynėjų g. 14 duris atvėrė JMVMC. Parodos “Avangardas. Nuo futurizmo iki FLUXUS” atidarymas žymėjo ir centro veiklos pradžią. Parodoje buvo pristatytos svarbiausios avangardo figūros ir įvairios meno rūšys: kino filmai ir jų kadrai, literatūra, „Fluxus” judėjimo meno kūriniai ir dokumentai, skulptūros. Parodos atidaryme dalyvavo pats Jonas Mekas, Kinijos LR kultūros ministras, LR kultūros ministras, LR Ministras Pirmininkas, Vilniaus miesto meras, Niujorko Guggengeimo muziejaus direktorius T. Krensas, Valstybinio Ermitažo muziejaus Sankt Peterburge direktorius M. Piotrovskis, Fluxus menininkai, J. Mačiūno bendražygiai – Shigeko Kubota, Ben Vautier. Parodoje lankėsi specialiai atvykę parodų kuratoriai, dėstytojai, studentai iš Vokietijos, Austrijos, Danijos, Latvijos, Prancūzijos, Italijos, Baltarusijos, Rusijos ir kitų šalių.
Ši paroda susilaukė ne tik Vilniaus ir Lietuvos visuomenės dėmesio, bet ir ypatingo tarptautinės kultūrinės visuomenės bei žiniasklaidos dėmesio, kuris yra atspindėtas žymiausiuose pasaulinės kultūros leidiniuose, tokiuose kaip „Art Forum“, „Art in America“, „Kunst Magazine“, „Art Review“ ir daugelyje kitų, parodos ir centro atidarymo momentus nušvietė vienas garsiausių Europoje kultūros kanalų – ARTE. Tai bene pirmas atvejis, kuomet Lietuvos menininkų paroda surengta Lietuvos sostinėje pritraukė tokį tarptautinį dėmesį ir pozityvų įvertinimą. Parodoje lankėsi specialiai atvykę parodų kuratoriai, dėstytojai, studentai iš Baltarusijos, Vokietijos, Austrijos, Danijos, Latvijos, Prancūzijos, Italijos ir kitų šalių. Parodos eksponavimo galimybėmis jau domisi Maskvos ir Minsko galerijos, Budapešto Ludwig muziejus, bendradarbiavimą siūlo vieni žymiausių ir seniausių Europoje Oberhauzen‘o festivalis, Tampere filmų festivalis, Arsenal kino institutas Berlyne ir Prancūzijos kino biuras, Vienos Cinemateka. Fluxus medžiagos studijavimo galimybėmis domisi Kanados, D. Britanijos, Vokietijos Universitetų bei mokymo institutų specialistai.
Architektūrinė paroda – konkursas “Envisioning Hermitage/Guggenheim Vilnius” (2008 m. balandis – rugsėjis). Šioje parodoje, kartu rengtoje su Guggenheimu pristatė daugiafunkcio kultūrinio centro viziją. Tarptautinė komisija išrinko geriausią projektą būsimam Hermitage/Guggenheim Vilnius daugiafunkciam kultūros centrui realizuoti. Juo tapo architektės Zaha Hadid pasiūlytas muziejaus modelis.
Projektas sukėlė didelį pasaulio žiniasklaidos susidomėjimą. Vilniaus vardą minėjo didžiosios naujienų agentūros bei televizijos (BBC, Reuters, Bloomberg, CNBC), apie Guggenheimo planus vystyti projektą Vilniuje rašė didieji laikraščiai „The New York Times“ net tris kartus , „The Los Angeles Times“, “Le Monde”, architektūros ir kultūros žurnalai: ,,Artnews’’„Artsjournal“, „Artobserved“ ir t.t. Vilnius tapo pasaulio architektūros dalimi, o projektas buvo įtrauktas į svarbiausius architektūros žurnalus bei almanachus. JAV ir Didžiojoje Britanijoje išleistos dvi autorinės architektų D.Libeskindo ir Zahos Hadid knygos, kuriose detaliai pristatomas konkursas bei Vilniaus miesto planai.
Paroda „Jurgis Mačiūnas – SoHo įkūrėjas“ (2010 m. gegužė – rugsėjis). Parodą lydėjo trys kultūriniai įvykiai ir renginiai: 1. JMVMC buvo pristatoma SoHo kūrimo dokumentinė medžiaga, dauguma iš Vilniaus miesto savivaldybės įsigytos Fluxus menininkų darbų kolekcijos, 2. amerikiečių autorių R. Bernstein ir Sh. Shapiro knygos „Illegal Living: 80 Wooster Street and the Evolution of SoHo“ leidimas anglų kalba Lietuvoje bei jos pristatymas Lietuvos ir Niujorko kultūrinei visuomenei dalyvaujant knygų autoriams ir 3. Niujorko Šiuolaikinio meno muziejaus New Museum direktoriaus pavaduotojo John Hatfield paskaitos Vilniuje ir Kaune apie miestų virsmą kultūros traukos centrais.
Paroda „Iš Niujorko su meile: Jonas Mekas, „Fluxus“ ir Amerikos kino avangardas“ (2010 m. birželis). Paroda, bendradarbiaujant su JAV ambasada ir LR ambasada Ukrainoje, surengta Kijevo šiuolaikinio meno muziejuje. Paroda, kuri apėmė XX amžiuje vykusio garsaus avangardinio meno judėjimo laikotarpį, sulaukė didžiulio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio ir buvo pripažinta geriausia šio sezono paroda, surengta Ukrainos sostinėje. Pagrindiniai meno darbai buvo atrinkti iš neseniai Centro įsigytos Fluxus kolekcijos. Jonas Mekas specialiai parodai parengė filmų kolekciją, į kurią įtraukė svarbiausių modernaus meno vizionierių darbus, atspindinčius avangardo estetiką ir pasaulėžiūrą.
Apie parodą informavo visos Ukrainos televizijos, radijas, įvykį nušvietė spauda: “Украина Молода”, “Коммерсант”, “Экономические известия”, “День”, “Крещатик”, “Киевские Ведомости”, “Вечерние Вести”, “Art Ukraine”, “Киевский Телеграфъ” ir kt., taip pat internetiniai portalai :Українська правда”,”Наш Киев “, Мой Вестник”. Iš viso 91 publikacija apie parodą Kijeve.
Paroda „Anything can substitute Art: Maciunas in SOHO“ (2012 m. gruodis – 2013 m. sausis). Paroda atidaryta Cooper Union galerijoje Niujorke. Lankytojams pristatomi retai eksponuojami „Fluxus“ menininkų Ay-O, George’o Brecht’o, Nam June Paik’o ir kitų darbai, judėjimo įkūrėjo Jurgio Mačiūno ankstyvoji kūryba, autoportretai, grafikai ir planai menininkų būstui įžymiajame SoHo rajone, taip pat įvairūs „Fluxus“ manifestai, interviu, filmai ir dokumentai. Parodoje naujai pateikiama tiek Niujorko istorijos dalis, tiek nesena šiuolaikinio meno istorija. Galerijoje eksponuojama per 170 darbų. Paroda atidaryta bendradarbiaujant Vilniuje įsikūrusiam Jono Meko vizualiųjų menų centrui bei Niujorko „The Cooper Union“ meno mokyklai.
J. Mačiūno „Fluxus“ paroda Niujorke sulaukė išskirtinio „New York Times“ dėmesio: „Visi, kas nori sužinoti apie Mačiūną ir „Fluxus“ visatą, kurioje jis gyveno, norės pamatyti ir greitai tekantį 1992 metų Jono Meko filmą „Zefiro Torna arba vaizdai iš Jurgio Mačiūno gyvenimo“. Jis galerijoje rodomas nuolat, jis – neįprastas ir veriantis širdį“, – rašoma „New York Times“. Kritikas pabrėžia, kad iš Lietuvos kilęs Jurgis Mačiūnas buvo praktinių pažiūrų utopistas, SoHo rajone įkūręs menininkų valdomas gyvenimo ir darbo erdves, kuriose buvo leidžiama įsikurti išskirtinai eksperimentinį meną kūrusiems Niujorko menininkams. Teigiamai apie parodą atsiliepė ir kitas apie šiuolaikinį meną leidžiamas tarptautinis žurnalas „Artforum International Magazine“.
New York Times straipsnis: http://www.nytimes.com/2013/01/18/arts/design/george-maciunas-anything-can-substitute-art-maciunas-in-soho.html?_r=0
Artforum straipsnis: http://artforum.com/index.php?pn=picks&id=38466&view=print
Parodos „Russian Atlasses” (2013 m. rugsėjis – 2013 m. lapkritis) ir Jono Meko personalinė paroda ” Iš Rusijos, su meile…”. JMVMC bendradarbiaudamas su Valstybiniu Sankt Peterburgo Ermitažo muziejumi atidarė Fluxus kolekcijos darbų parodą „Rusijos atlasai” taip pat Jono Meko personalinę parodą „Iš Rusijos, su meile…”. Parodos atidaryme dalyvavo Vilniaus miesto meras A. Zuokas, Vilniaus tarybos nariai, kinematografininkas Jonas Mekas, Lietuvos ambasadorius Rusijoje V. Ušackas.
Šios parodos – tai neeilinis įvykis Lietuvos kultūroje, nes tai – pirmas kartas, kai Lietuvos menininkai – Jurgis Mačiūnas ir Jonas Mekas bus eksponuojami Valstybiniame Sankt Peterburgo Ermitažo muziejuje. Pagrindinis dėmesys parodoje „Fluxus: Rusijos atlasai” buvo skiriamas Jurgiui Mačiūnui ir jo kūrybai, taip pat jo įkurtam FLUXUS judėjimui. Personalinėje savo parodoje Sankt Peterburge Jonas Mekas – filmų kūrėjas, menininkas ir kuratorius, dažnai vadinamas amerikietiškojo avangardo kino krikštatėviu, pristatė savo filmus ir autorinę nuotraukų parodą.
Apie visas tarptautines JMVMC rengtas parodas ir centrą yra plačiai parašiusi tarptautinė žiniasklaida: „New York Times”, „New York Sun”, „Brooklyn Rail”, „France Press”, „Associated Press”, „Mundi, Bavaria 2”, „Arte”, „OTV”, „Rossija”, „Kultura” ir kt.
3 Comments
-
Maximiliano Cruz
Good day,
I write on behalf of the Museum of Modern Art of Medellín, in Colombia, where I am in charge of film series of the theater of the museum.
I am very interested in the following Mekas’ titles:
· Out-Takes from the Life of a Happy Man
· Sleepless Night Stories
· Lost, Lost, Lost
· Reminiscences of a Journey to Lithuania
· Walden (Diaries Notes and Sketches)Hope that some of these could be worked directly with you.
Ideally screenings would begin on May 9, 2019. We have digital screenings (DCP, Bluray or digital files). We can pay 300 USD for each one of them, 2 screenings.Please let me know if you handle any of these titles so we can work things out. Thank you very much!
Best regards,
-
Ronald Kraszewski
Hello, I used to go quite often to Anthology Film Archives in East Village, NYC in the 1990’s. My friend Lisette Merenciana used to work there. We even met there Nina Hagen when she was on a tour in New York. One of my friends is currently living in Vilnius. Do you have any regular movie screenings or art events? I’ll visit your centre next time I’m in Vilnius!
Paulius Anicas
Laba diena,
Norejau pasiteirauti,
Ar imanoma padaryti paroda pas jus?