2022 03 18 – 04 10. Fluxus laikas. KKKC parodų rūmai

Fluxus laikas

Fluxus judėjimas dažnai aptariamas geografiškai, braižant koncertų, performansų ir parodų JAV bei Europoje žemėlapius. Bet raktinis judėjimo žodis yra „tėkmė“ (fluxus), kaita, trukmė – laiko tįsumas, kurį patiriame ne tik žiūrėdami filmus, stebėdami performansus ar koncertus, bet ir analizuodami grafinį dizainą, objektus ar fotografijas. Parodai atrinkti fluxus menininkų kūriniai, pristatantys skirtingus laiko modalumus: linijinio istorinio laiko diagramas ir ciklinio laiko ritualus, meno ir gyvenimo tėkmės sulėtėjimus bei pagreitėjimus.

Fluxus laikas matuojamas atrinktuose Jono Meko vizualiųjų menų centro (JMVMC) kolekcijos darbuose ir šiuolaikinių Lietuvos menininkų kūriniuose, kuriuos paskolino kolekcininkai Vaidotas Skrickas, Romanas Raulynaitis ir parodoje dalyvaujantys menininkai. Galima kalbėti apie kelias fluxus bangas: pirmosios pradininkas yra Jurgis Mačiūnas (1931–1978), jau 60 metų ji priklauso pasaulio dailės istorijai; antroji banga – judėjimo inspiruoti post-fluxiniai veiksmai Lietuvoje ХХ а. pabaigoje; trečioji – šiuolaikinės interpretacijos, konceptualiai permąstančios fluxus palikimą.

Svarbiausi parodos atramos taškai – Jurgis Mačiūnas ir Jonas Mekas. Mačiūnas atsiskleidžia kaip grafikas, architektas, idėjų generatorius ir laiko sargas. Jis kūrė laiko dėžes – konteinerius, konstravo fluxnamius ir fluxus dėžutes. Konservavo, kaupė, bet ir gaivino meno kūrinius, įsivaizdavo juos kaip kintančius, sklindančius, visiems prieinamus. Joną Meką parodoje matome kaip filmininką ir kolekcininką, fiksuojantį laiką savo kamera ir stabdantį jo tėkmę įpaveikslinant filmo kadrus. Būtent jo sukaupta fluxus kolekcija yra šios ir kitų JMVMC rengtų parodų pagrindas.

„Fluxus laike“ susitinka Mačiūnas ir Mekas bei jų bendražygiai: Yoko Ono ir Johnas Lennonas, Andy Warholas, Henry Flintas, George‘as Brechtas, Geoffrey Hendricksas, Richardas C. Higginsas, Benas Vautier, Jimas Riddle’as, Takako Saito, Mieko Shiomi, Nam June Paikas etc. Savo fluxistinę istoriją pasakoja Vytautas Landsbergis, jo eksperimentinę veiklą XX a. pabaigoje atgaivina jaunieji kompozitoriai Gintaras Sodeika, Arūnas Dikčius, Tomas Juzeliūnas ir kiti. Savitai istorinius fluxus veikėjus interpretuoja šiuolaikiniai menininkai Kęstutis Grigaliūnas, Redas Diržys, Kazys Venslovas, Akademinio pasiruošimo grupė (Giedrius Kumetaitis, Mindaugas Ratavičius), Ineta Armanavičiūtė.

Eksponuojami dokumentai, eskizai, laikraščiai, plakatai, vardų kortelės, objektai, fotografijos, tekstinis bei politinis menas ir Jono Meko filmas apie Jurgį Mačiūną „Zefiro Torna“ kviečia patirti į fluxus laiką ir išbandyti meno žaidimus čia ir dabar.

Parodos kuratorė Laima Kreivytė

Organizatorius – Jono Meko vizualiųjų menų centras

Partneris – Lietuvos nacionalinis muziejus

Leave a Reply